Motto: "Člověka limituje jen jeho fantazie."

Byl jednou jeden brouk

12. června 2012 v 17:40 | Nady |  Bylo nebylo...
Tedy, vlastně ještě nebyl.
Nebyla ani jasná představa o Broukovi. Věděla jsem jen, že to bude brouk a že bude s velkým B. Chtěla jsem ho udělat z mědi, protože ta barva mu bude slušet nejvíce. Se zelenými minerály. Ale jak bude vypadat?

Těžká otázka. Hodiny strávené na internetu prohlížením obrázků. Původně jsem chtěla nějakého pěkného exotického brouka. Nepotkala jsem ale nic, co by odpovídalo mým představám. Od exotiky jsem tedy ustoupila, inspirovala jsem "krunýřem" ploštic, jednoho z našich nejběžnějších brouků, které můžete potkat v mnoha variantách.

Ovšem, narazila jsem na další problém. Nebyla jsem schopná si Brouka rozkreslit. Nijak. Jen pohled shora na krovky. Dost bída. V hlavě se mi ale již určitá představa formovala, ačkoli pořád jsem vůbec nevěděla, kudy povedou které dráty. Rozhodla jsem se pro, řekla bych, netradiční řešní - začít nohama. To byla ještě ta snadná část :)

Dle rozvoru nohou jsem se jala tvarovat linii hlavy a křivku krovek, část jsem tepala, část zůstala kulatá. Není ani zrcadlově symetrický, ale spíše středově. Bojový úkol číslo jedna bylo nevypíchnout si oko...


Postupně jsem promýšlela, kudy vlastně bude veden výplet a jaký. Část vycházela z reality - například vnější okraj, který mají některé ploštice s proužky. Středový minerál, broušená markýza fluoritu, byl jasný od začátku, jiné jsem přidávala postupně.


Pod rozpracovaným Broukem můžete vidět náčrtky, jediné, které jsem si udělala. Vůbec jsem neměla náčrt ze strany, ten byl jen v mé hlavě a to ještě nahrubo. Vzhledem k velikosti (rozvor nohou nebyl nejlepší měřítko, Brouk narostl trochu více než bylo původně v plánu) jsem se rozhodla nedělat samostatnou hlavičku, ale udělat ji z přední, štítové, části.


Tykadýlka jsem ovšem vynechat nemohla. Co by to bylo za brouka bez tykadel? Na tykadlech opět vidíte, že symetrie není zrcadlová. Konce tykadel jsou zabroušeny do špiček a zatočeny. Tím bylo tvarovaní dokončeno a započalo vyplétání. Dosud jsem vypletla jen střední část a spojení nohou a krovek. Vytvořila jsem také ideální místa pro očka, kapky tmavě zeleného apatitu.


V oblasti, kde zpod krovek vykukují jemně žilkovaná blanitá křídla, jsem se rozhodla pro nepravidelný výplet. Vzhledem k vlastnostem měděného drátu to bylo náročnější než pravidelné oplety jiných částí. Přidala jsem také broušené markýzy olivínu do špiček krovek a malé rondelky iolitů pod ně. Tmavě modré dráty na fotce jsou dočasné "vázací".


Doplnění všech výpletů zabralo ještě pár dní. Do výpletu jsem použila dva druhy kovových korálků - tmavé měděné a surové měděné. Hustý výplet střídájí vzdušné smyčky. Chybí už jen patina.


Po patinování a hodince leštění krásně vynikly všechny kresby vzniklé výplety a omotáváním drátu. Ač jsem nevěděla jak na něj, je tu, a je skoro jako živý :)


Brouka si můžete koupit v mém krámku. Můžete jej nosit na krku nebo si ho nechat na poličce jako dekoraci - bude svědomitě střežit Vaše poklady.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama